Veri Yedekleme ve Arşivleme Hizmetleri

TMB, lokal sistemlerinde yaşanabilecek felaketlere karşı stratejisini donanım bazında kurumsal servis sağlayıcılarla yapmış olduğu 7x24 bakım anlaşmaları ile sağlamaktadır. Yazılım ve verilerin korunması ile ilgili olarak ise, günlük / haftalık / aylık olarak yapılan yedeklemeler ile sağlanmaktadır. Buradaki en önemli konu, yedekleme amaçlı kullanılan medyaların binalarımız dışındaki bir yerde saklanmakta olduğudur. Bu sayede yaşanabilecek her türlü felakete karşılık, maksimum dört saatte TMB Bilişim olarak yeniden servis verme durumuna dönülebilmektedir.

TMB Bilişim merkezi sistemlerinde ise durum daha da üst boyuttadır. Buradaki iş sürekliliği iki ana eksende sağlanmaktadır. Birincisi ARS (Advance Recovery Solution) denilen sistemdir. Bu sistem ile “Business Critical” veriler ve “Mainframe” işletim sistemi, gerçek zamanlı olarak TMB’ye afet yönetimi konusunda hizmet vermekte olan servis sağlayıcımıza aktarılmaktadır.

Herhangi bir afet anında, TMB merkezinden 100 mil uzakta bulunan servis sağlayıcımızın data merkezinde sıcak yedek olarak bir adet “Mainframe” beklemektedir. Üzerindeki veriler ise gerçek zamanlı olarak aktarılmakta olduğu için, çalışmaya hazır durumdadır. Her hangi bir felaket anında, tek yapılması gereken sistemin IPL edilmesi, yani devreye alınmasıdır. Buradaki ana hedefimiz ise, dört saat içerisinde tüm kritik süreçlerin sıfır data kaybı ile geri kazanılması, daha az kritik süreçlerimizin ise 24 saat içerisinde ve yine sıfır data kaybı ile geri kazanılmasıdır.

Go to top