Masaüstü Sanallaştırma (VDI)

Sanallaştırma sistemi ile aynı mantığa sahiptir. Sanallaştırılmış platform üzerinde sunucu yerine masaüstü sistemlerin çalıştırılmasıdır. Fakat masaüstü sistemlerin sunuculardan çok olması nedeniyle her bir sanal PC’nin elle yaratılıp yönetilmesi efektif bir yöntem değildir. Bunun yerine bu görevleri otomatize eden uygulamalar tercih edilmektedir.

Kullanıcı bilgisayarlarının kolay yönetilebilmesi için genelde sistem üzerinde bir ya da birkaç temel imaj yaratılır ve sanal masaüstü sistemine bu imajlar tanımlanır. Sanal bilgisayarlar bu imajları baz alan sistemler ile disk üzerinde fazla yer kaplamadan çalışırlar. Citrix tek bir imajdan boot yöntemini, vmware isee aynı imaja map edilen ve sadece değişenleri kaydeden yöntemi kullanır. Sistem üzerinde genel bir değişim gerektiğinde (mesela bir uygulamanın değişitirilmesi ya da yükseltilmesi) ana imaj üzerinden yapılan güncelleme ile bağlı tüm sistemler güncellenmiş olur.

Sanal masaüstü sistemlerinin ROI (yatırımın geri dönüşü) süresi sunucu sanallaştırma sistemlerine göre daha uzun olması ve ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle yaygınlaşmaları daha yavaştır. ROI hesaplarında basitleştirilmiş yönetim ve enerji tasarrufu maliyet avantajı yaratırken lisanslama bir dezavantaj yaratır.

Go to top